SONBAHAR VE KIŞ DEPRESYONLARI VE PANiK-ATAKLARI, DOĞAL YÖNTEMLERLE TEDAVi

Yazın bittiği ve yaprakların düşmeye başladığı bu sonbahar günlerinde bir çoğumuz sabahları ya erkenden uyanıyor, ya da yataktan kalkmak istemiyor. Kendimizi yorgun, bitkin, keyifsiz hissedebiliriz. Tembellik diye adlandırabileceğimiz bir hal yaşarız. İşe gitmek , okula gitmek zor gelebilir.

Depresyon, panik-atak geçirenler, manik-depresifler, sonbaharla birlikte bir sarsıntı yaşarlar. Şikayetler artmaya ve sonbaharın tadını kaçırmaya başlar.

Peki ne oluyor da bazılarımız için sonbahar bir gerileme, mutsuzluk sebebi olabiliyor? Hatta mevsimsel depresyon yaşayan hastaların çoğu güneşin doğuşunu ve etrafı aydınlatmasını istemez, rahatsız olur. Bir çoğu perdelerini çekip yatağında uyumayı tercih eder.
Vücudun biyolojik saati vardır; yeni durumlara uyumumuzu ayarlar. Bu ayarı daha çok proteinler, vitaminler, mineraller, hormonlar, güneş ışınları ve uyku ile yapar. Genetik olarak ya biyolojik saatte problem olabilir. Ya biyolojik saatimizin bakımını yapamıyoruzdur, ya da her ikisinde de sorun vardır.

Genetiğimizi kısa vadede düzeltme imkanı olmadığına göre, saatimizin bakımına özen göstermeliyiz. Doğal yollarla neler yapabiliriz?
Sonbahar yorgunluğunu, depresyonu ve panik-atakları nasıl atlatabiliriz? Pek tabi ki; bu önerilerimiz, özellikle kimyasal ilaç kullanmak istemeyen, kimyasal ilaçların aşırı yan etki yaptığı kişileri daha çok ilgilendirmektedir. Mevcut tedavisine ilave olarak neleri kullanabileceğini mutlaka doktoruna danışmalıdır. Halk arasında bitkisel ilaçların yan etkisi olmadığı gibi yanlış bir inanç vardır. Bitkisel her ürün mutlaka bu konuda uzman insanların önerisi ile alınmalıdır.

Doğal 10 Altın Kural
1.Pozitif düşünce inancı ve kararlılık.
2.Doğanın kanunlarına ve genel haline uyum göstermek, doğanın önemli bir parçası bilinciyle hareket etmek.
3.Dengeli ve düzenli beslenmenin yanı sıra, biyolojik saatin Sonbahar-Kış bakımını gerçekleştirecek yiyecek içeceklere dikkat etmek.
4.Düzenli egzersiz, hareketlilik.
5.Sonbahar-Kış gelmeden önce sonbahar ve kışla ilgili önemli planlar yapmak, hedefler koymak ve bu amaçla arkadaş grupları oluşturmak.
6.Tembel, miskin, bezgin, mutsuz ve bağımlılık davranışları olan arkadaşlardan uzak durmak.
7.Mizahla ilgilenmek, mutlaka gülebilmek, gülemiyorsak onu öğrenmek.
8.Aile değerlerini önemsemek ve iyi bir aile ortamı oluşturmak.
9.Hangi işte olursa olsun işini önemsemek, işinin hakkını vermek.
10.Temel insani değerlere sahip olmak, kişilikli, nitelikli insan olmak

Facebook'da PaylaşShare on Facebook
Posted in Makaleler.