Mitoloji’de Panik Atak

Panik Ataklara Sebep Olabilen Tıbbi Durumlar
13 Haziran 2017
Paniğin Alt Tipleri
13 Haziran 2017

Mitolojide tek ölümlü tanrı Pan, Zeus’un yolladığı uykuyu ve  rüyaları getiren, ruhları yer altına, Hadesin ülkesine götüren, gezginlerin, tacirlerin ve  hırsızların tanrısı, çobanların sürülerini koruyup onlara bereket  veren,el hünerlerinin ve söz söyleme sanatının ustası Hermes’in Nymphe Penelope’den olan oğluydu.doğduğunda  bedeni kıllarla kaplı, alnının üstünde 2 tane boynuzu vardı.O zaman bile penisi ereksiyon halindeymiş, Bu gülünç görüntüsünden dolayı tanrılar ona PAN ismini vermiş.

Elinde bir üzüm salkımı yada flütü ile görülürmüş.eski yunanda kırların çobanların tanrısıymış.Ormanda geçen insanların karşısına birden geçip onlarda korkma, dehşet yaratan, kaba, çirkin ve ürkütücü cinsellik tanrısıdır.

Yunan mitolojisinde panik (Panikos) Pan’dan  üretilmiş bir sözcüktür.

Panın çığlığı çok korkunçmuş,bunu işiten hayvanlar çılgına döner,kurtlar,kuşlar saklanacak delik ararlarmış.sakin otlayan kuzuların,koyunların can havliyle kendilerini uçurumlara attığı olurmuş.
Panın doğada başkalarının görmediği,duymadığı şeyleri algıladığı ve acıyla bağırdığına da inanılırdı.

Belkide pan,yitirdiği aşkların,ulaşamadığı sevgilerin acısıyla zaman zaman bağırıyordu.Belkide tanrılar arasında ilk ölenin kendisi olacağını bildiğinden,o denli sevdiği doğadan ayrılmanın acısıyla bağırıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir