Fototerapi (Işık Tedavisi)

Çocuklar da Depresyona Girer
6 Haziran 2017
Öğrencilerin Karnesi ve Ebeveynlerin Durumu
7 Haziran 2017

Güneşin doğumu beyinin epifiz bölgesi tarafından algılanır. Epifiz serotonin adlı kimyasalı salgılar ve melatonin salgılanmasını azaltır. Melatonin, vücudun uyuması için salgılanan hormon olup, serotonin de enerji ve ruh halini düzenleyen hormondur. Serotonin ve melatonin beraber çalışarak psikolojiyi, bağışıklık sistemini, ağrıyı, sindirimi, uykuyu, vücud sıcaklığını, kan basıncını, kan pıhtılaşmasını ve vücudun günlük ritmini düzenler. Gün ışığı (parlak ışık) ve ona maruz kaldığımızda bizim melatonin ve serotonin seviyemizi etkiler. Enerji düzeyimiz, reflekslerimiz, uyku döngümüz, kilomuz, iştahımız, ve kontrol yeteneğimiz bu hormonların düzeylerinden etkilenirler. Serotonin düzeyinin artırılması daha iyi sağlığa kavuşmanın bir yoludur.

Mevsimsel depresyonu olanların parlak ışığa maruz bırakılmalarının etkili bir yol olduğu kanıtlanmıştır. Ev ışığı 200-300 lux tür. İyi bir ofis ışığı 500 luxtür. Ama güneşli bir gün 50.000 – 100.000 lux ışık üretir. Işığın bütün spektrumu gerekli değildir. Frekansı (yoğunluğu) anahtar noktadır. Dengeli bir ışık spektrumu  eksi UV-B yansımaları ideal ve gözler için ideal olandır. Işık kutusu tavsiye edilen uzaklıkta ve yoğunlukta yerleştirilir. Her gün belli bir zaman dilimi karşısında oturacak ve 15-45 dk. Arası etkilidir. Işığın kullanıcının yüzüne ve gözlerine doğru yerleştirilmesi gerekir.parlak ışığa maruziyet seratonin salgısını kolaylaştırmak ve gün boyunca oluşan bazı semptomları ortadan kaldırmak içindir. Günün herhangi bir saatinde kullanıldığında , en iyi başarı uyku saatlerini inceleyerek yakalanmıştır. Çoğu mevsimsel depresyon semptomu yaşayan insanın uyku düzenlerinde ve melatonin düzeylerinde değişiklikler saptanmıştır. Bu ışıkla düzenlenebilir. Mevsimsel depresyonu olan çoğu kişinin iki türlü uyku düzeni vardır. Geç uyuma ya da erken uyuma. % 80 ninden fazlası geç uyuma türündendir. Melatonin üretimleri, uyku aralıkları gece geç saatte başlar ve gündüz saatlerine sarkar. Bu insanlar genelde sabah uyunmakta problem yaşarlar ve normalden fazla uyumuş olsalar bile genel olarak tam uyanık olmazlar. Bu grup ışık kutusunu uyanırken kullanmalıdır. Diğer %20 lik kısım sabah kendini enerjik hissedip öglen sonrası kendini bırakıp erkenden uyuyanlar; bunlarda öğlenden akşama doğru bir vakitte kullanmalıdırlar. Gerektiğinden fazla kullanılmaması içinde biraz dikkat edilmelidir.

Kışın karanlıkta, sabah kalkmakta zorlananlar içinde ışık kutusu uyanma saatinden önce 45 dk ya ayarlanabilir ve gün ışığı gibi aydınlatılınca insan vücudu serotonin salgılar. İnsan vücudu güne hazırlanır, kendini dengeler. İnsanlar ortalama 2 hafta bazende bir ayda tedaviye cevap verirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir